Electromagnetic Flowmeter Converters
| Name : |
Electromagnetic Flowmeter Converters |
| Code : |
MF710 |
| |
|
| |
Enquiry |
|
|
| |
Description : Performance Feature
| Diameter: | DN10mm-DN200mm |
| Connection: | Flange Connection |
| Electrode: | 316L/Ta/Ti/Pt |
| Body & Flange material: | Cast Iron/304S.S |
| Liner: | Rubber/Polyurethane/PTFE |
| Medium: | Electric conductivity liquids |
| Medium conductivity: | ≥5µ s/cm |
| Accuracy: | ±0.5%RS - ±1.0%RS |
| Velocity of flow: | 0.1m/s - 10m/s |
| Working temperature: | ≤120C |
| Working pressure: | 0.6MPa - 4.0MPa (base on diameter) |
| Protection class: | IP65 |
| Output signal: | 4-20mA |
| Power supply: | 220VAC |
| Display: | 7 numbers of instantaneous delivery, 8 numbers of totalizer |